Facebook

Cellulit

Cellulit to termin określający wybrzuszającą się tkankę tłuszczową, odkładającą się pod powierzchnią skóry, powodującą nierówności w jej fakturze. Cellulit nie jest chorobą, ale jest rezultatem niezdrowego stanu organizmu.

Czasami komórki tłuszczowe rozszerzają się tak bardzo, że włókna kolagenowe otaczające je wybrzuszają się napinając skórę nad nimi. W ciele można wyróżnić trzy warstwy tkanki tłuszczowej.
Cellulit zlokalizowany jest w warstwie tłuszczu leżącej najbliżej skóry. W warstwie tej komórki tłuszczowe ulokowane są w kieszeniach utworzonych przez włókna kolagenowe.

Niekiedy zdarza się, że komórki tłuszczowe są maksymalnie ściśnięte, pozostawiając mało miejsca na drenaż limfatyczny, w wyniku czego nie są usuwane nagromadzone płyny, tłuszcze i toksyny. Tkanka tłuszczowa w tej warstwie nie jest podatna na ćwiczenia ani dietę. W tej warstwie nie wykonuje się także liposukcji. Za nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w tej warstwie bardzo często odpowiedzialne są hormony jak i styl życia.

Pozostałe dwie warstwy nie mają wyraźnie określonej struktury - ich komórki nie są oddzielone tkanką łączną. Odkładanie się tkanki tłuszczowej w tych warstwach jest w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie. Pokłady tłuszczu w tych warstwach mogą zostać usunięte poprzez dietę, ćwiczenia czy za pomocą liposukcji.

Cellulit występuje, gdy tkanka tłuszczowa odkłada się w zewnętrznych partiach, a jej faktura nadaje skórze nieestetyczny, pofałdowany wygląd - widać grudki i nierówności. Według najnowszych badań, za powstawanie cellulitu odpowiedzialny jest estrogen. Estrogen jest żeńskim hormonem, który rozkłada kolagen. Uważa się, że to właśnie rozkład kolagenu związany z tkanką tłuszczową na biodrach i udach kobiet prowadzi do cellulitu.

Sam termin „cellulit" oznacza zmiany w krążeniu krwi i limfy, odkładanie się tkanki tłuszczowej i modyfikację otaczającej ją tkanki łącznej.