Facebook

Cellulit - Anatomia

Struktura cellulitu

Pod naskórkiem i skórą właściwą znajdują się warstwy tłuszczu. Cellulit powstaje się w podskórnej warstwie tłuszczu. Struktura tej warstwy różni się od struktury pozostałych warstw, ponieważ tkanka tłuszczowa formuje komory otaczając pasma tkanki łącznej. W tej warstwie to hormony, a nie ćwiczenia i dieta, są odpowiedzialne za przemianę materii.

Komórki tłuszczowe w dwóch warstwach położonych poniżej podskórnej warstwy tłuszczu, uformowane są w luźną i rozproszoną siatkę. Predyspozycje do gromadzenia tłuszczu w tych warstwach, a także ich metabolizm jest w dużym stopniu uwarunkowany genetycznie, jednak dieta i ćwiczenia wpływają na tkankę tłuszczową zgromadzoną w tych warstwach. Zazwyczaj te warstwy nie są odpowiedzialne za tworzenie się cellulitu.

Mężczyźni i kobiety

U kobiet podskórna warstwa tłuszczu tworzy duże pionowe komory, które mogą przechowywać dużą ilość tłuszczu. U mężczyzn, natomiast, komory te są znacznie mniejsze i ułożone po przekątnej. Takie rozwiązanie nie tylko uniemożliwia gromadzenie dużych ilości tkanki tłuszczowej, ale także nie sprzyja powstawaniu cellulitu.