Facebook

Cellulit - Powstawanie

Jak tworzy się cellulit?
Rozregulowana równowaga pomiędzy produkcją tłuszczów (lipogenezą) a ich rozkładem (lipolizą) w komórkach, przyczynia się do powstawania dużych komórek tłuszczowych, które zaczynają wysuwać się w kierunku powierzchni skóry tworząc nierówności na skórze, czyli typowy wygląd skórki pomarańczowej. Dodatkowo, napięte i nieelastyczne przegrody włókniste nie są w stanie poradzić sobie ze zwiększającym się naporem sąsiadującej tkanki tłuszczowej, co pogłębia nierówności na skórze.

Powiększone komórki tłuszczowe zwiększają ciśnienie w tkankach, jednocześnie pogarszając mikrokrążenie, co skutkuje wolniejszą lipolizą. Z czasem mogą pojawić się opuchlizny i miejscowe zapalenia, a cellulit w zaawansowanym stadium manifestuje się włóknistymi grudkami. Organizm jest także bardziej podatny natworzenie się cellulitu, gdy zostaje zachwiana jego równowaga hormonalna, np. w okresie menopauzy. Skóra, a w szczególności skóra kobiet, jest organem zależnym od hormonów, dlatego zachwianie równowagi hormonalnej odbija się na budowie skóry. Ponadto zmiany hormonalne przyspieszają starzenie się skóry, skóra wiotczeje, jest sucha i traci swoją świeżość i napięcie.

Utrata estrogenów podczas okresu menopauzy powoduje, że organizm produkuje mniej włókien kolagenowych. Pogarsza się też jakość wytwarzanych włókien. Wraz ze zmniejszeniem się liczby elastycznych włókien skóry, naskórek wiotczeje, a tkanka podskórna staje się twardsza. W miarę starzenia się skóry stopniowo pogarszają się także odporność skóry. Stres, palenie, zła dieta i otyłość przyspieszają proces starzenia, a co za tym idzie, formowanie się dodatkowego cellulitu. Kolejnym czynnikiem jest pogorszenie mikrokrążenia w skórze spowodowane siedzącym trybem życia. Wolniejsze krążenie krwi uniemożliwia sprawny transport tlenu i składników odżywczych. Gromadzą się pokłady tłuszczu, a jeśli taki proces nie zostanie przerwany, prowadzi do widocznych zmian w skórze - cellulitu.

Jakie są przyczyny?

Do niedawna niewiele badań poświęcano przyczynom powstawania cellulitu. W rezultacie, istniało wiele teorii na ten temat, ale zaledwie kilka odpowiedzi. Najnowsze badania ujawniły przyczyny powstawania cellulitu:

  • pierwszą z nich jest twardnienie przegród tkanki łącznej zbudowanych z kolagenu. Z czasem przegrody twardnieją i kurczą się, co powoduje charakterystyczne wgłębienia w skórze. Dodatkowo, skurczenie się przegród prowadzi do blokowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z kolei zatory w naczyniach krwionośnych powodują dalsze twardnienie przegród, a zatory w naczyniach limfatycznych przyczyniają się do powstawania grubej, wyglądającej na opuchniętą skóry.
  • drugą główną przyczyną powstawania cellulitu jest przesuwanie się komórek tłuszczowych w niżej położone warstwy skóry, tzw. warstwę siateczkowatą skóry właściwej. Ten proces jest przyczyną dalszego pogłębiania się nierówności na skórze.